کالای استوک یا کالای دست دوم، معمولاً به کالاهایی اطلاق می‌شود که قبلاً به صورت نو به فروش رفته‌اند و به دلایلی مانند عدم استفاده، برگشت یا تعویض کالا به فروشگاه یا تامین کننده برگشت داده شده‌اند. این کالاها پس از بررسی و تست کامل توسط تامین کننده، به عنوان کالای استوک به فروش می‌رسند.
در این مقاله قصد داریم تا به صورت کامل با کالاهای استوک مانند مانیتور، لپ تاپ و.. آشنا شویم، پس با ما همراه باشید.

تفاوت کالای استوک با کالای ریفر (آکبند بازسازی شده):

کالای استوک و کالای ریفر هر دو انواع کالای دست دوم هستند، اما تفاوت‌هایی در معنا و استفاده از این دو وجود دارد. کالای ریفر یا کالای بازسازی شده، کالایی است که در ابتدا به صورت نو به فروش رفته‌اند، اما به دلایلی مانند خرابی و نیاز به تعمیر و بازسازی، به تولید کننده یا مرکز خدمات مربوطه برگشت داده شده‌اند و پس از تعمیر و بازسازی، به عنوان کالای ریفر برای فروش مجدد آماده می‌شوند.
در نهایت، برای خرید کالای استوک یا کالای ریفر، باید به دقت تحقیق کرد و از وضعیت و کیفیت کالا اطمینان حاصل کرد. همچنین، باید از فروشندگان معتبر خریداری کرد تا از کیفیت و عملکرد کالا اطمینان حاصل شود.

تفاوت کالای استوک با کالای نو (آکبند)

تفاوت کالای استوک با کالای نو می‌تواند در چندین جنبه مشاهده شود. کالای استوک به معنای کالاهایی است که قبلاً به مصرف رسیده‌اند و سپس به بازار مجدد عرضه می‌شوند. این کالاها ممکن است از فروشگاه‌ها یا شرکت‌هایی که از آنها استفاده کرده‌اند، تهیه شوند. به عبارت دیگر، کالای استوک معمولاً دارای کارکردهایی است که نشان‌دهنده استفاده‌ی قبلی از آنها می‌باشد. از سوی دیگر، کالای نو به معنای کالاهایی است که هنوز هیچگونه استفاده‌ی قبلی نداشته‌اند و به تازگی وارد بازار شده‌اند. به همین دلیل، قیمت کالای نو معمولاً بالاتر از قیمت کالای استوک است.

تفاوت کالای استوک با کالای نو در موارد زیر قابل توجه است:

قیمت

قیمت کالای استوک کمتر از قیمت کالای نو است. زیرا کالای استوک قبلاً به فروش رفته و به دلیل برگشت کالا یا خطایی در آن به فروشگاه برگشت داده شده است در نتیجه قیمت آن پایین‌تر است.

 

وضعیت ظاهری

کالای استوک ممکن است دارای خط و خش در ظاهر خود باشد، در حالی که کالای نو (آکبند) در وضعیت بسیار عالی و بدون هیچگونه خط و خش دیده می‌شود.

 

گارانتی

برخی از کالای استوک دارای گارانتی هستند، اما در برخی موارد، تولید کننده یا فروشنده ممکن است گارانتی را کوتاه‌تر از کالای نو ارائه دهد یا اصلاً گارانتی را ارائه ندهد. در حالی که کالای نو(آکبند) به طور طبیعی دارای گارانتی تولید کننده است.

لپ تاپ های استوک موجود در بازار ایران:

در بازار ایران، لپ تاپ های استوک معمولاً از برندهای معروفی مانند Dell، HP، Lenovo و Toshiba موجود هستند. این لپ تاپ ها معمولاً از کشورهای دیگر مانند آمریکا، اروپا یا چین وارد می‌شوند و پس از بازسازی و تعمیرات لازم به فروش می‌رسند. این لپ تاپ ها معمولاً با قیمتی مقرون به صرفه و با 7 روز مهلت تست در بازار موجود هستند.
لپ تاپ های استوک با قیمتی کمتر از لپ تاپ های نو در بازار عرضه می‌شوند و از نظر کیفیت و عملکرد، به صورت زیادی با لپ تاپ های نو برابر هستند.

مانیتورهای استوک موجود در بازار ایران

در تعریف مانیتورهای استوک، باید بگوییم که مانیتورهایی هستند که به دلایلی مانند عدم استفاده، برگشت کالا، تعویض کالا، به فروشگاه یا تامین کننده برگشت داده شده‌اند و پس از تست و بررسی کامل توسط تولید کننده یا تامین کننده، به عنوان مانیتور استوک به فروش می‌رسند.

 

مانیتور استوک معمولاً با قیمتی کمتر از مانیتورهای نو در بازار عرضه می‌شوند و از نظر کیفیت و عملکرد، به صورت زیادی با مانیتورهای نو برابر هستند. با توجه به این که مانیتورهای استوک از برند های معتبر بازار می باشند برای استفاده در محیط کار و کاربردهای روزمره انتخاب عالی هستند. به عنوان مثال، اگر شما یک کاربر عادی هستید و برای کاربردهای روزمره خود به دنبال یک مانیتور با کیفیت و عملکرد مناسب هستید، می‌توانید به دنبال مانیتورهای استوک با قیمت کمتر بگردید. همچنین، اگر در حال جستجو برای یک مانیتور به عنوان نمایشگر دوم یا سوم در سیستم خود هستید، خرید مانیتورهای استوک می‌تواند گزینه مناسبی باشد.